Министарство просвјете и културе Републике Српске 2017. године покренуло је кампању „Читајмо заједно”, чији су циљеви развој, промовисање и популаризација књижевности и издаваштва, језика и писма, те афирмација младих домаћих умјетника. За 2022. годину, у складу са актуелном културном политиком Републике Српске, фокус је био на заштити ћириличког писма и промоцији домаћих младих умјетника и дизајнера. Студенти графичког дизајна Академије умјетности у Бањој Луци и Академије ликовних умјетности у Требињу позвани су у јуну мјесецу да, у оквиру кампање, дизајнирају плакат са илустрованим приказом свих слова азбучног писма. Укупно једанаест студената доставило је 16 рјешења, а у процесу коначне селекције у септембру мјесецу изабрано је дванаест радова десет студената, који ће током октобра бити приказани у јавном простору Републике Српске. Изабрани су радови студената са Академије умјетности у Бањој Луци: Анђеле Савић, Андрее Алексић, Катарине Ђаковић, Миње Кнежевић, Зоране Урумовић, Марка Шкрбића и Марка Томића (три рада), који су радили под менторством професора Јелене Грубор и Стефана Мијића, као и студената са Академије ликовних умјетности у Требињу: Исидоре Аћимовић, Саше Пешикана и Теодорe Бауковић, који су радили под менторством вишег асистента Игора Дутине и Милице Самарџић.

Виши асистент на Академији ликовних умјетности у Требињу Игор Дутина, као ментор студентима графичког дизајна са ове академије, захвалио је на доброј идеји и сарадњи те изразио задовољство радовима студената.

„Овдје писмо није само језик комуникације, него и средство ликовног изражавања, имамо плакате који су више умјетност, него примијењена умјетност и оне који су на трагу да постану функционални фонтови“, рекао је Дутина.

Ментор студентима бањалучке Академије умјетности Јелена Грубор, ванредни професор, рекла је да је ова кампања, у ствари, доказ да дизајн не само да мијења свијет, него и свијест око себе. Изразила је посебно задовољство због озбиљности насталих студентских радова, као и темељног приступа изради рјешења какво су студенти исказали током рада.

„Постоји начин да се наше културно насљеђе на нови начин прикаже у савременој ликовној пракси. Већина радова је посљедица плакатског третирања, али негдје је то и добар увод за све што можемо урадити касније. Сваки од радова је гафички идентитет за себе“, рекла је професорица Грубор.

Апсолвент на графичком дизајну на Академији умјетности у Бањој Луци Зорана Урумовић, ауторка једног од награђених рјешења, која се обратила у име студената, рекла је да је од изузетне важности за студенте да учествују у оваквим пројектима, јер је потребно више фонтова и визуелних рјешења како би се ћирилица могла користити у савременом дизајну.

На основу конкурса који је расписало Министарство, изабрано је дванаест рјешења десет студената који су доставили графичка рјешења плаката са илустрованим приказом свих слова ћириличког писма. Њихови радови, који су били истакнути на блбордима широм Републике Српске а потом изложени у Галерији Плус, прва су степеница ка достизању коначног циља – да се укаже на основни проблем када су у питању заштита и кориштење ћириличког писма, а то је недостатак довољног броја ћириличких фонтова у контексту графичког дизајна, због чега је процес дизајна ограничен. Један од крајњих циљева кампање „Читајмо заједно” јесте заштита ћириличког писма преко његове практичне примјене,
односно употребе. Тако га штитимо и чинимо живим.

Новогодишњом изложбом графичких рјешења, Музеј савремене умјетности Републике Српске придружује се овој кампањи. Изложба је била отворена до 30. јануара 2023. године и бројна публика имала је прилике да је погледа у Галерији Плус у Бањој Луци. Након тога, изложба је путовала у Требиње, и 17. фебруара 2023. године је свечано отворена у Културном центру Требиње те била отворена до 3. марта.