Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske 2017. godine pokrenulo je kampanju „Čitajmo zajedno”, čiji su ciljevi razvoj, promovisanje i popularizacija književnosti i izdavaštva, jezika i pisma, te afirmacija mladih domaćih umjetnika. Za 2022. godinu, u skladu sa aktuelnom kulturnom politikom Republike Srpske, fokus je bio na zaštiti ćiriličkog pisma i promociji domaćih mladih umjetnika i dizajnera. Studenti grafičkog dizajna Akademije umjetnosti u Banjoj Luci i Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju pozvani su u junu mjesecu da, u okviru kampanje, dizajniraju plakat sa ilustrovanim prikazom svih slova azbučnog pisma. Ukupno jedanaest studenata dostavilo je 16 rješenja, a u procesu konačne selekcije u septembru mjesecu izabrano je dvanaest radova deset studenata, koji će tokom oktobra biti prikazani u javnom prostoru Republike Srpske. Izabrani su radovi studenata sa Akademije umjetnosti u Banjoj Luci: Anđele Savić, Andree Aleksić, Кatarine Đaković, Minje Кnežević, Zorane Urumović, Marka Škrbića i Marka Tomića (tri rada), koji su radili pod mentorstvom profesora Jelene Grubor i Stefana Mijića, kao i studenata sa Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju: Isidore Aćimović, Saše Pešikana i Teodore Bauković, koji su radili pod mentorstvom višeg asistenta Igora Dutine i Milice Samardžić.
Viši asistent na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju Igor Dutina, kao mentor studentima grafičkog dizajna sa ove akademije, zahvalio je na dobroj ideji i saradnji te izrazio zadovoljstvo radovima studenata.
„Ovdje pismo nije samo jezik komunikacije, nego i sredstvo likovnog izražavanja, imamo plakate koji su više umjetnost, nego primijenjena umjetnost i one koji su na tragu da postanu funkcionalni fontovi“, rekao je Dutina.
Mentor studentima banjalučke Akademije umjetnosti Jelena Grubor, vanredni profesor, rekla je da je ova kampanja, u stvari, dokaz da dizajn ne samo da mijenja svijet, nego i svijest oko sebe. Izrazila je posebno zadovoljstvo zbog ozbiljnosti nastalih studentskih radova, kao i temeljnog pristupa izradi rješenja kakvo su studenti iskazali tokom rada.
„Postoji način da se naše kulturno nasljeđe na novi način prikaže u savremenoj likovnoj praksi. Većina radova je posljedica plakatskog tretiranja, ali negdje je to i dobar uvod za sve što možemo uraditi kasnije. Svaki od radova je gafički identitet za sebe“, rekla je profesorica Grubor.
Apsolvent na grafičkom dizajnu na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci Zorana Urumović, autorka jednog od nagrađenih rješenja, koja se obratila u ime studenata, rekla je da je od izuzetne važnosti za studente da učestvuju u ovakvim projektima, jer je potrebno više fontova i vizuelnih rješenja kako bi se ćirilica mogla koristiti u savremenom dizajnu.
Na osnovu konkursa koji je raspisalo Ministarstvo, izabrano je dvanaest rješenja deset studenata koji su dostavili grafička rješenja plakata sa ilustrovanim prikazom svih slova ćiriličkog pisma. Njihovi radovi, koji su bili istaknuti na blbordima širom Republike Srpske a potom izloženi u Galeriji Plus, prva su stepenica ka dostizanju konačnog cilja – da se ukaže na osnovni problem kada su u pitanju zaštita i korištenje ćiriličkog pisma, a to je nedostatak dovoljnog broja ćiriličkih fontova u kontekstu grafičkog dizajna, zbog čega je proces dizajna ograničen. Jedan od krajnjih ciljeva kampanje „Čitajmo zajedno” jeste zaštita ćiriličkog pisma preko njegove praktične primjene, odnosno upotrebe. Tako ga štitimo i činimo živim.
Novogodišnjom izložbom grafičkih rješenja, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske pridružuje se ovoj kampanji. Izložba je bila otvorena do 30. januara 2023. godine i brojna publika imala je prilike da je pogleda u Galeriji Plus u Banjoj Luci. Nakon toga, izložba je putovala u Trebinje, i 17. februara 2023. godine je svečano otvorena u Кulturnom centru Trebinje te bila otvorena do 3. marta.